29, kw., 2024

Czym jest pasywne budownictwo?

Pasywne budownictwo stało się popularne ze względów ekonomicznych. Jest to takie wykorzystanie materiałów, surowców i zasobów naturalnych, aby utrzymanie domu w trakcie eksploatacji było jak najbardziej korzystne. Swoją nazwę budynek pasywny zawdzięcza temu, że jest on bierny wobec oddziaływań ze środowiska naturalnego, jak chociażby promieniowania słonecznego, które jest źródłem zasilania. Takie budownictwo nie wymaga montażu dodatkowych instalacji, które by zapewniały mu czerpanie zasobów z sił natury lecz ma takie parametry, że dzieje się to samoczynnie. Stąd wymiar korzyści jaki płynie dla użytkownika takiego domu.

Ideą pasywnego budownictwa jest maksymalne wykorzystanie zysków energetycznych pochodzących ze środowiska oraz zapobieganie utraty ciepła. Domy pasywne charakteryzują się specjalną konstrukcją, która jest nieprzepuszczalna dla powietrza. W domach pasywnych często stosuje się gruntowe wymienniki ciepła. Płytowy wymiennik ciepła dobór będzie więc tutaj zagadnieniem nadrzędnym. W domach pasywnych istotne jest także wykorzystanie energii wytwarzanej przez znajdujące się wewnątrz urządzenia oraz samych mieszkańców. Obecnie koszt budowy domu pasywnego jest droższą inwestycją niż budowa domu tradycyjnego. Jednakże koszty eksploatacyjne są niższe i dzięki temu można w przeciągu kilku lat uzyskać oszczędności.

Energooszczędne domu – jak oszczędzać bez własnej aktywności?

Ponieważ pasywne domy nie wymagają specjalnych czynności, można uznać, ze oszczędności gromadzą się same. Chodzi tu po prostu o maksymalne możliwości wykorzystane przez konstrukcję domu do zachowania wytworzonego ciepła. Domy pasywne współpracują z odnawialnymi źródłami energii i powstają w zgodzie z zasadami ekologii. Jest to przykład tego jak człowiek może współpracować ze środowiskiem naturalnym i z tej współpracy zyskiwać wymierne korzyści. Można dzięki temu odprowadzać oszczędności do domowego budżetu. Zagrożenie podwyżkami cen prądu lub innych mediów nie są wówczas przedmiotem obaw.